A Mikulás legendája
Egy legenda szerint Miklós püspök megtudta, hogy egy szegény család nyilvánosházba akarja adni a három lányát. Segíteni szeretett volna rajtuk ezért éjjel a nyitott ablakon át bedobott egy erszényt tele pénzzel ennek köszönhetően mind a három lány férjhez mehetett. Adakozásáért a nép „Ajándékozó Apának” kezdte el őt hívni. Ez az alapja annak a szokásnak, hogy a szülők gyermekeikkel kitisztított csizmáikat az ablakba tetetik, hogy reggelre ott találják meg azt, amit éjjel a Mikulás ajándékként beletesz.
A XIX. században terjedt el a városokban, hogy a Mikulás az ablakba helyezett kitisztított cipőkbe szaloncukrot vagy édességekből, déligyümölcsökből álló piros csomagot tesz december 6-án. A Mikulással személyesen is lehetett találkozni, ezen az alkalmon a nagy fehér szakállú püspököt, aki díszes piros ruhában jelent meg a fekete ruhás krampuszok kísértek.
A Mikulás ünnep egyre inkább elszakadt Szent Miklós alakjától, a tömegkultúra a keresztény legendát átalakította és az ünnep elvesztette vallásos jellegét, elvilágiasodott. Volt egy olyan tévhit, amely szerint a Mikulás kövérkés, jókedvű piros ruhás megjelenését a Coca-Cola cég találta volna ki 1931-ben.
Angolszász területeken Santa Claus néven karácsonyi ajándékhozó alakká vált a Mikulás. Története szerint az Északi-sarkon lakik. A gyerekek levelet küldenek neki a kívánságaikkal, hiszen az új legenda szerint december 25-én egy éjszaka alatt a teljes Földet körbejárja repülő szánjával, amit kilenc repülő rénszarvas vontat és a kandallóra tett zoknikba ajándékokat helyez.